Yaşlı Bakımı

Yaşlılık,çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik gibi büyümek hayatın doğal bir aşamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü,yaşlılık döneminin belirleyici özelliğini "çevresel faktörlere uyum eksikliği" olarak tanımladı. Yaşlanma ile gelişebilen, birden fazla kronik hastalığın var olma durumu, çoklu ilaç kullanımı, yardımcı cihaz kullanımı, duyu değişiklikler olabileceğinden yaşlıların bakımını bir uzmanlık alanı haline getirir.

Bu nedenle yaşlı bakımı alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve eğitime büyük önem veriyoruz. Kurumumuzda çalışan tüm kıdemli bakıcılar, mesleki sağlık okullarının hasta ve geriatri bölümü mezunlarıdır veya Milli Eğitim Bakanlığı'ndan hasta ve geriatri sertifikası almaktadır.

<p>Yaşlılık,çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik gibi büyümek hayatın doğal bir aşamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü,yaşlılık döneminin belirleyici özelliğini "çevresel faktörlere uyum eksikliği" olarak tanımladı. Yaşlanma ile gelişebilen, birden fazla kronik hastalığın var olma durumu, çoklu ilaç kullanımı, yardımcı cihaz kullanımı, duyu değişiklikler olabileceğinden yaşlıların bakımını bir uzmanlık alanı haline getirir.<br></p><p>Bu nedenle yaşlı bakımı alanındaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve eğitime büyük önem veriyoruz. Kurumumuzda çalışan tüm kıdemli bakıcılar, mesleki sağlık okullarının hasta ve geriatri bölümü mezunlarıdır veya Milli Eğitim Bakanlığı'ndan hasta ve geriatri sertifikası almaktadır.<br></p>
<p><b><font color="#ff0000">Yaşlı bakımı nasıl yapılır?</font></b></p><p>Yaşamın erken dönemlerini yaşamış başka bir kişinin fiziksel desteğini gerektiren bir durum, yine yaşlanmadan kaynaklanan hassasiyetle ortaya çıkabilir. Fiziksel yardımın yanı sıra yaşlıların psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması da çok önemlidir. Family One ekibi olarak, yaşlıların bakımında misafirlerimizin sağlık ve bakım ihtiyaçları ile uğraşırken, onların kişisel ihtiyaçlarına saygı duyulmasını ve onurlarının dikkate alınmasını birinci öncelik olarak görüyoruz.<br></p><p><br></p><p><b><font color="#ff0000">Yaşlı bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?</font></b></p><p>Yaşlı bakımında ele alınması gereken konuları şöyle sıralayabiliriz:</p><ul><li>Yaşlılık, hayattan ayrılmak anlamına gelmez. İnsanlar gündemi takip etmeli, dergi, gazete ve kitap okumalı.</li><li>Hafızayı canlandırmak çok önemlidir. Bulmaca çözmek, sınavları ve notları izlemek hafızasını formda tutacaktır.</li><li>Öğrenme yeteneği azaldıkça, bu konuya duyarlı olunması gerekir, çünkü yaşlı insan hiçbir şey öğrenmeyecek veya unuttuklarını hatırlamaya zorlayacaktır.</li><li>Yaşlı adamı evde ya da salonda yapacağı küçük eylemlerle hayata geçirmeye çalışmak çok önemlidir.</li><li>Her durumda, hayal bile edemeyeceğimiz engellere rağmen onu ele geçirdiler. "</li><li>Yaşlıların bağımsızlığı olabildiğince desteklenmeli, mümkünse giyim, giyim, tuvalet malzemeleri, yiyecek ve içecek faaliyetlerinin kendileri tarafından yürütülmesi sağlanmalıdır.</li><li>Kısacası oturmak, oturmak, sürekli hareketsizliği ortadan kaldırır. Bu nedenle, onu zorlamayacak şekilde hareket etmeleri sağlanmalıdır. Kısa yürüyüşler veya bacak yürüyüşleri yapılmalıdır.</li><li>Bununla birlikte, insan yaşlandıkça vücut artık genç bir adamınki gibi çalışamaz. Bu durum dikkate alınmalı ve kişilerden buna göre hareket etmeleri istenmelidir.</li><li>Yaşla birlikte beslenme alışkanlıkları da dikkate alınmalıdır. Yenmemesi gereken yiyeceklere ve özellikle alınması gereken yiyeceklere göre bir menü hazırlanmalıdır.</li><li>Sağlıkla ilgili beklenen bir durum olması durumunda, ilgili hekimlere danışmalısınız.</li></ul>

Yaşlı bakımı nasıl yapılır?

Yaşamın erken dönemlerini yaşamış başka bir kişinin fiziksel desteğini gerektiren bir durum, yine yaşlanmadan kaynaklanan hassasiyetle ortaya çıkabilir. Fiziksel yardımın yanı sıra yaşlıların psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması da çok önemlidir. Family One ekibi olarak, yaşlıların bakımında misafirlerimizin sağlık ve bakım ihtiyaçları ile uğraşırken, onların kişisel ihtiyaçlarına saygı duyulmasını ve onurlarının dikkate alınmasını birinci öncelik olarak görüyoruz.


Yaşlı bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaşlı bakımında ele alınması gereken konuları şöyle sıralayabiliriz:

  • Yaşlılık, hayattan ayrılmak anlamına gelmez. İnsanlar gündemi takip etmeli, dergi, gazete ve kitap okumalı.
  • Hafızayı canlandırmak çok önemlidir. Bulmaca çözmek, sınavları ve notları izlemek hafızasını formda tutacaktır.
  • Öğrenme yeteneği azaldıkça, bu konuya duyarlı olunması gerekir, çünkü yaşlı insan hiçbir şey öğrenmeyecek veya unuttuklarını hatırlamaya zorlayacaktır.
  • Yaşlı adamı evde ya da salonda yapacağı küçük eylemlerle hayata geçirmeye çalışmak çok önemlidir.
  • Her durumda, hayal bile edemeyeceğimiz engellere rağmen onu ele geçirdiler. "
  • Yaşlıların bağımsızlığı olabildiğince desteklenmeli, mümkünse giyim, giyim, tuvalet malzemeleri, yiyecek ve içecek faaliyetlerinin kendileri tarafından yürütülmesi sağlanmalıdır.
  • Kısacası oturmak, oturmak, sürekli hareketsizliği ortadan kaldırır. Bu nedenle, onu zorlamayacak şekilde hareket etmeleri sağlanmalıdır. Kısa yürüyüşler veya bacak yürüyüşleri yapılmalıdır.
  • Bununla birlikte, insan yaşlandıkça vücut artık genç bir adamınki gibi çalışamaz. Bu durum dikkate alınmalı ve kişilerden buna göre hareket etmeleri istenmelidir.
  • Yaşla birlikte beslenme alışkanlıkları da dikkate alınmalıdır. Yenmemesi gereken yiyeceklere ve özellikle alınması gereken yiyeceklere göre bir menü hazırlanmalıdır.
  • Sağlıkla ilgili beklenen bir durum olması durumunda, ilgili hekimlere danışmalısınız.

Yaşlıda depresyon

Depresyon yaşlılarda en sık görülen ruhsal çöküşlerden biridir. Üzüntü, karamsarlık,hüzün ve hayattan keyif almama durumu günlük yaşamı etkileyecek seviyeye geldiğinde, bu durum depresyon hastalığının belirtisi olabilir. Yaşlı kişilerde kendi köşesine çekilmek, çabuk duygulanmak, ağlamak, kolay alınır hale gelmek ve aşırı isteksizlik normal bir durum değildir.  Bu tarz duygu durumuna eşlik eden kilo değişiklikleri (kilo verme veya aşırı alma), uyku bozukluğu (azalması veya aşırı artması) ve bir türlü teşhis konulamayan fiziksel şikayetler (ağrı, gaz, halsizlik gibi) olduğu takdirde bir psikiyatris te başvurulması gerekmektedir. Yaşlılarda çoğu zaman fiziksel yakınma durumu ve depresyon o kadar iç içedir ki, depresyon teşhisi çok az konur. Halbuki depresyon, bunama riskini artıran ciddi bir hastalıktır.

Yaşlıda bunama ve demans

20 yaşından itibaren ortalama bir insanin beyninde günde 50 bin civarında sinir hücresi ölür, ancak yerlerine yenileri gelmez. Buna bağlı olarak, ileri yaşlarda normal unutkanlıktan demansa yani bunamaya kadar geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilebilen hafıza problemleri oluşabilir. Her unutkanlık bir bunama belirtisi değildir ancak yaşlı kişinin günlük yaşamını belirgin olarak etkileyen bir kayıp süreci normal karşılanmamalıdır. Bunama veya demans hastalığından özellikle beynin hafıza, dikkat, dil ve problem çözme bölgeleri etkilenir. Demans ve demansın en sık görülme sebebi olan Alzheimer hastalığı konusunda detaylı bilgi için Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ortalama bir insanın beyninde 20 yaşından itibaren yaklaşık 50.000 sinir hücresi ölür, ancak bunların yerine yenileri gelmez. Sonuç olarak, normal unutkanlıktan demansa yani bunamaya kadar değişebilen hafıza problemleri ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Her unutkanlık bir bunama belirtisi değildir, ancak yaşlanan bir kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen bir kayıp süreci normal kabul edilmemelidir. Beynin hafıza, dikkat, dil ve problem çözme alanları etkilenir. Demans ve bunamanın en yaygın nedeni olan Alzheimer hastalığı hakkında daha fazla bilgi için www.asmedanismanlik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz!

<p><b><font color="#ff0000">Yaşlıda depresyon</font></b></p><p>Depresyon yaşlılarda en sık görülen ruhsal çöküşlerden biridir. Üzüntü, karamsarlık,hüzün ve hayattan keyif almama durumu günlük yaşamı etkileyecek seviyeye geldiğinde, bu durum depresyon hastalığının belirtisi olabilir. Yaşlı kişilerde kendi köşesine çekilmek, çabuk duygulanmak, ağlamak, kolay alınır hale gelmek ve aşırı isteksizlik normal bir durum değildir.  Bu tarz duygu durumuna eşlik eden kilo değişiklikleri (kilo verme veya aşırı alma), uyku bozukluğu (azalması veya aşırı artması) ve bir türlü teşhis konulamayan fiziksel şikayetler (ağrı, gaz, halsizlik gibi) olduğu takdirde bir psikiyatris te başvurulması gerekmektedir. Yaşlılarda çoğu zaman fiziksel yakınma durumu ve depresyon o kadar iç içedir ki, depresyon teşhisi çok az konur. Halbuki depresyon, bunama riskini artıran ciddi bir hastalıktır.</p><p><b><font color="#ff0000">Yaşlıda bunama ve demans</font></b></p><p>20 yaşından itibaren ortalama bir insanin beyninde günde 50 bin civarında sinir hücresi ölür, ancak yerlerine yenileri gelmez. Buna bağlı olarak, ileri yaşlarda normal unutkanlıktan demansa yani bunamaya kadar geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilebilen hafıza problemleri oluşabilir. Her unutkanlık bir bunama belirtisi değildir ancak yaşlı kişinin günlük yaşamını belirgin olarak etkileyen bir kayıp süreci normal karşılanmamalıdır. Bunama veya demans hastalığından özellikle beynin hafıza, dikkat, dil ve problem çözme bölgeleri etkilenir. Demans ve demansın en sık görülme sebebi olan Alzheimer hastalığı konusunda detaylı bilgi için Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.</p><p>Ortalama bir insanın beyninde 20 yaşından itibaren yaklaşık 50.000 sinir hücresi ölür, ancak bunların yerine yenileri gelmez. Sonuç olarak, normal unutkanlıktan demansa yani bunamaya kadar değişebilen hafıza problemleri ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Her unutkanlık bir bunama belirtisi değildir, ancak yaşlanan bir kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen bir kayıp süreci normal kabul edilmemelidir. Beynin hafıza, dikkat, dil ve problem çözme alanları etkilenir. Demans ve bunamanın en yaygın nedeni olan Alzheimer hastalığı hakkında daha fazla bilgi için <a href="http://www.asmedanismanlik.com" target="_blank">www.asmedanismanlik.com</a> sitesini ziyaret edebilirsiniz!<br></p>

Copyright © 2021 | Asme Danışmanlık&İnsan Kaynakları | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım